Putin: Suçu radikal İslamcıların işlediğini biliyoruz, siparişi verenin kim olduğuyla ilgileniyoruz

Şimdiye kadar 139 kişinin hayatını kaybettiği Moskova katliamını IŞİD üstlendi ancak Moskova-Washington-Kiev üçgeninde başlayan tartışma devam ediyor.

ABD ve Ukrayna’nın saldırının hemen ardından yaptığı açıklamalara rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, katliamda Kiev’in parmağı olduğu iddiasında ısrarcı.

Putin, hükümet ve bölge yetkilileri, istihbarat ve güvenlik kuvvetleri yöneticileriyle Crocus Hall City konser salonundaki saldırı ve alınan önlemlerle ilgili toplantı yaptı.

Toplantının başında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin; yetkililerden soruşturmanın gidişatı, saldırıya karışan herkesin, organizatörlerin ve azmettiricilerin tespiti ile ilgili bilgi istedi.

‘İSLAM DÜNYASININ YÜZYILLARDIR MÜCADELE ETTİĞİ İDEOLOJİ’

Soruşturmanın en profesyonel şekilde, objektif olarak, hiçbir siyasi önyargı olmaksızın yürütülmesi gerektiğine dikkati çeken Putin şunları söyledi: “Bu suçun, İslam dünyasının yüzyıllardır ideolojisiyle mücadele ettiği radikal İslamcılar tarafından işlendiğini biliyoruz. Ama aynı zamanda ABD’nin, istihbarat verilerine göre, çeşitli kanallar aracılığıyla uydularını ve dünyanın diğer ülkelerini Moskova’daki terör saldırısında Kiev’den sözde hiçbir iz bulunmadığına, kanlı terör saldırısını Rusya’da yasaklanan DEAŞ örgütünün takipçilerinin, üyelerinin gerçekleştirdiğine ikna etmeye çalıştığını da görüyoruz. Rusya’ya ve halkına karşı bu zulmün kimin eliyle yapıldığını biliyoruz. Siparişi verenin kim olduğuyla ilgileniyoruz.”

‘RAMAZAN AYINDA NASIL SUÇ İŞLİYORLAR?’

İstihbarat teşkilatı ile kolluk kuvvetleri arasındaki ortak çalışmalar sırasında pek çok sorunun cevabını aradıklarını vurgulayan Putin, radikal örgütlerin Ortadoğu’da adil bir çözümden yana olan Rusya’yı vurmakla gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini sordu. Rusya lideri “Peki kendilerini sözde saf İslam’ı savunan dindar Müslümanlar olarak konumlandıran radikal İslamcılar, nasıl oluyor da tüm Müslümanlar için mübarek ramazan ayında büyük zulüm yapıyorlar ve suç işliyorlar?” dedi.

Putin, “Bundan kim yararlanıyor? Bu vahşet, 2014’ten bu yana neo-Nazi Kiev rejiminin eliyle ülkemize karşı savaşanların bir dizi girişiminin yalnızca bir halkası olabilir. Ve Naziler, bilindiği gibi, amaçlarına ulaşmak için en kirli ve insanlık dışı yollara başvurmaktan hiçbir zaman çekinmemişlerdir” diye konuştu.

Cephe hattında, Ukrayna tarafının karşı saldırısında başarısız olduğunu söyleyen Putin, bu yüzden Kiev’in, Rusya’daki sivil yerleşim birimleri ve alt yapıya füzelerle saldırı girişiminde bulunduğunu dile getirdi.

Putin, Moskova’daki terör saldırısının da mantıksal olarak bu eylemler dizisine uyduğunu ifade ederek, “Amaç, daha önce de söylediğim gibi toplumumuzda panik yaratmak ve aynı zamanda Kiev rejimi için kendi halkına her şeyin kaybedilmediğini göstermektir” dedi.

Moskova’daki saldırıyı yapanların suçu işledikten sonra neden Ukrayna’ya gitmeye çalıştığını soran Vladimir Putin, “Onları orada kim bekliyordu? Kiev rejimini destekleyenlerin terörün suç ortağı ve terörün sponsoru olmak istemedikleri açıktır. Ama gerçekten çok fazla soru var” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x