Bitcoin Düşerken 4 Kritik Analiz Geldi: Tether CEO’su da Açıkladı!

Son bir hafta içerisindeki kazanımlarını son 24 saat içinde yaşadığı düzeltmeyle geri veren Bitcoin (BTC), 73.000 dolardan 65.800 dolara kadar geriledi. Şimdi 69.000 dolar civarında toparlansa da dünün büyük bir kısmını kırmızıda geçirdi. Ethereum (ETH), BNB ve XRP’de de benzer düşüşler yaşanırken, son zamanların popüler trendi olan mem tokenleri Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) da düşüşten nasibini aldı. Bu sırada analistler, beklentilerini açıkladı.

Bitcoin fiyatındaki düşüşün ardında neler var?

Kriptokoin.com verilerine göre Bitcoin, son 24 saatte 65.000 dolara kadar geriledi. Analistler bu düşüşlerin arkasında yaşanan satış baskısının yer aldığını belirtirken, Şubat ayı ÜFE verilerinin beklenti üstü gelmesinin düşüş hızını ikiye katladığını söyledi. Uzmanlara göre düşüşün nedenleri şu şekilde gösterilmekte

  • Satış Baskısı: Yatırımcıların kar realizasyonu yapması ve riskten kaçınma eğilimi artması.
  • Beklenti Üstü ÜFE Verileri: Enflasyon endişelerini artırarak riskli varlıklardan kaçışı tetikledi.
  • Spot BTC ETF Girişlerinin Azalması: Kurumsal yatırımcıların alım iştahının azalması.
  • Yüksek Volatilite: Kripto para piyasalarına özgü dalgalanmalar.

Analist görüşleri

Analistler ikiye bölünmüş durumda. Bazı analistler düzeltmenin kısa ömürlü olacağını düşünürken, bazı analistler ise düzeltmenin daha da derinleşebileceğini düşünüyor. FxPro’da kıdemli piyasa analisti Kuptsikevich, Bitcoin’in toparlanmasından önce önümüzdeki haftalarda daha fazla kayıp yaşayabileceğini tahmin ediyor. Analiste göre, mevcut seviyelerde yeterince sıcak alıcı olup olmadığı veya çoğunluğun daha derin bir düzeltmeyi beklemeyi tercih edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Düzeltme senaryosu devam ederse, BTC’nin 65.000 – 65.500 dolar ve 60.000 – 60.500 dolar seviyelerine gerilemesi olası. Diğer yandan, Singapur merkezli kripto para şirketi QCP Capital, Bitcoin’in 65.000 dolar ve Ethereum’un 3.000 dolar seviyesinin altında olması konusunda endişeli olduğunu söyledi. Analiste göre, spot BTC ETF girişlerinin azalması ve kurumsal yatırımcıların satış yapması da düşüşe katkıda bulundu.

Tether CEO’su ve Bitfinex CTO’su Ardoino’dan açıklama geldi

Nisan ayında gerçekleşecek Bitcoin halving’inin fiyat üzerindeki etkisi belirsizliğini koruyor. Bazı analistler halving’in fiyatı yukarı yönlü tetikleyebileceğini düşünürken, bazı analistler ise bu etkinin fiyat üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını savunuyor. Bitfinex CTO’su ve Tether CEO’su Paolo Ardoino, yaklaşan Bitcoin halving’inin fiyat üzerindeki etkisini tahmin etmenin zor olduğunu belirtti. Ardoino’ya göre, Bitcoin için mevcut talep madencilik ile üretilen coin miktarını önemli ölçüde geride bırakıyor.

“Vadeli işlem tabanı” Bitcoin için neye işaret ediyor?

Son olarak Deribit yöneticilerinden Luuk Strijers konuştu. Strijers, BTC vadeli işlem tabanına işaret etti. Bitcoin vadeli işlem tabanı, 2021’in sonlarında 68.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana görülmemiş seviyelere yükseldi. Bu durum, türev trader’larının önemli getiriler elde etmesine olanak tanıyor. Bitcoin opsiyon piyasasında, Mart ayı sonuna doğru vadesi dolacak olan satımlara kıyasla ödenmemiş alımların sayısının artması boğa göstergesi olarak yorumlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x