Analist Uyardı: Bu 2 Kripto Para Bu Seviyelere Çökebilir!

Lider kripto Bitcoin 70.000 doların üzerine çıkarak piyasada bir dalgalanma yarattı. Bunun ardından kripto para piyasasında açgözlülük, FOMO ve genel bir yükseliş hissi hakim. Bu manzara, yatırımcıları long pozisyonlar açmaya teşvik ediyor. Kripto analisti Vinicius Barbosa’ya göre bu da bir ‘long squeeze’e yol açabilir.

CoinGlass verileri 2 kripto para için ‘long squeeze’ uyarısı veriyor!

Bu bağlamda ‘long squeeze’, ‘short squeeze’in tam tersidir. Long pozisyonlar seri bir şekilde likide edildiğinde gerçekleşir. Yatırımcılar long pozisyon açtıklarında, aşağı yönde balinalar ve piyasa yapıcılar için hedef haline gelebilecek likidite havuzları oluştururlar. Fiyatın düşerek bu likidite havuzlarına ulaşması halinde, bu pozisyonlar likidasyon yoluyla kapanmaya zorlanır ve dayanak varlık satılır. Bu nedenle, akıllı yatırımcılar genellikle mevcut hakim hissiyata karşı işlem yapmamız gerektiğini savunur. CoinGlass verileri 2 kripto paranın kısa vadede uzun süreli düşüş potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

İlk sırada orijinal meme coin’i Dogecoin (DOGE) var

Dogecoin son zamanlarda piyasaya hakim olan bir meme coin coşkusuna öncülük eden spot ışıklarına sahipti. DOGE 1 Mart’tan 5 Mart’a kadar %75’lik bir artışla 0,206 dolara yükseldi. Dogecoin, yazı sırasında 0,167 dolardan işlem görüyordu. Ayrıca, son 24 saatte %2,6 değer kaybetti. Short pozisyonlardaki anlık artışa rağmen, DOGE hala 1,32 milyar dolarlık Açık Faiz (OI) arasında long pozisyonların çoğunluğunu elinde tutuyor.

DOGE türev piyasa verileri. Kaynak: CoinGlass

Bu durumu, aşağı yönde büyük likidite havuzları ile aylık likidasyon ısı haritasında görmek mümkün. Bu nedenle, fiyat daha küçük likidite havuzlarına ulaşırsa DOGE’nin her an ‘long squeeze’ yaşaması olası. Böyle bir olay, %50’nin üzerinde kayıpla 0,08 ila 0,076 dolar fiyat aralığında çöküş getirebilir.

DOGE tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

İkinci sırada yine bir meme coin’i var: Pepe Coin (PEPE)

Pepe’nin (PEPE) Dogecoin ile benzer ama daha kötü bir kaderi paylaşması muhtemel. Son zamanlarda PEPE, etkileyici bir geri dönüşle piyasayı şok etti. Dahası, haftanın en çok kazandıran kripto para birimi oldu. DOGE’a benzer şekilde bu hareket, piyasa yapıcıların artık bir ‘long squeeze’ yoluyla faydalanabileceği büyük likidite havuzlarını geride bıraktı. Özellikle, en büyük likidasyonlar basın saatine kadar 0,0000088 dolardan %87,5’lik bir düşüşle 0,0000011 dolardan başlayacaktır.

1000PEPE tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Ancak kripto dünyasını öngörmek oldukça zordur. Çünkü, piyasa son derece değişken bir yapıya olduğundan bu senaryo her an değişmesi mümkün. Olumlu haberlerin ve gelişmelerin önümüzdeki hafta bu projeleri güçlü tutması ve fiyatları düşürmek yerine yükseltmesi de ihtimal dahilinde. Yatırımcıların dikkatli işlem yapması ve herhangi bir yönde aşırı pozisyondan uzak kalması doğru olur.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x